Katedra Muzyki Wydział Sztuki

Publikacje strona: 4

Okładka książki

Joanna Sztejbis-Zdyb , Od Wojewódzkiej Orkiestry Symfonicznej do Filharmonii. 
Kielce-Warszawa 2011

 Niniejsza książka stanowi próbę rekonstrukcji działalności oraz osiągnięć artystycznych Orkiestry Symfonicznej w Kielcach, poprzedniczki dzisiejszej Filharmonii Świętokrzyskiej w latach 1945-1968. Książka składa się z czterech rozdziałów, zakończenia, aneksu i indeksu osobowego. Rozdział pierwszy poświęcony jest kulturze muzycznej Kielc w okresie międzywojennym. Rozdziały drugi i trzeci dotyczą podstawowych aspektów działalności artystycznej orkiestry symfonicznej w Kielcach w latach 1945-1958 oraz 1959-1968. W rozdziałach tych autorka przedstawiła działalność koncertową, dorobek artystyczny, występy krajowych i zagranicznych solistów i dyrygentów, politykę repertuarową oraz rolę i miejsce placówki w regionalnym systemie kultury. Omówiona została również współpraca placówki z amatorskim ruchem artystycznym, jak również z instytucjami upowszechniania kultury. W rozdziale czwartym książki autorka podjęła próbę przedstawienia portretu zbiorowego społeczności muzyków zatrudnionych w orkiestrze w omawianym okresie. Kierując się zamiarem przybliżenia sylwetek muzyków orkiestry rozdział ten zawiera ich krótkie noty biograficzne. Zamieszczono tu również biogramy dyrygentów placówki: Mariana Stroińskiego, Felicjana Lasoty, Karola Anbilda, Danuty Kołodziejskiej i Henryka Gostomskiego. W książce zamieszczono również bogaty materiał ikonograficzny ilustrujący prezentowane fakty i zjawiska. 

Okładka książki

Joanna Sztejbis-Zdyb, Anna Pawłowska, Słucham i gram. Poradnik metodyczno repertuarowy dla nauczycieli. S
Mac Edukacja, Kielce 2010

Publikacja Słucham i gram jest poradnikiem metodyczno-repertuarowym skierowanym do nauczycieli muzyki, którzy poszukują nowatorskich realizacji treści edukacyjnych objętych podstawą programową kształcenia ogólnego. Percepcja dzieła wsparta aktywnym słuchaniem muzyki wg. metody Batii Strauss, wraz z ekspresją wykonawczą (śpiew, ruch inspirowany muzyką, gra na instrumentach) i ekspresją twórczą (improwizacja i twórczość muzyczna) stanowią trzy główne formy kontaktu dziecka z muzyką, a zarazem trzy główne formy jego muzycznej edukacji. Dla dzieci i młodzieży to właśnie słuchanie muzyki staje się dominującą formą kontaktu z nią. Współczesny nauczyciel muzyki stoi przed koniecznością zastosowania takich metod edukacyjnych, które zachęcą jego uczniów do słuchania muzyki artystycznej, nauczą jej wartościowania, poszukiwania własnych rozwiązań problemów muzycznych, wzbogacają ich wiedzę uwrażliwiają, wywołując pozytywne emocje. Włączenie metod aktywizujących do nauczycielskiego warsztatu jest podyktowane faktem, że uczeń więcej zapamiętuje wtedy, gdy sam działa, gdy sam jest aktywny. Do poradnika dołączona jest płyta, zawierająca pliki audio i pliki multimedialne z utworami i planszami do aktywnego słuchania.

Okładka książki

Janusz Król, Joanna Sztejbis-Zdyb, Monika Kozak,  Łaczy nas śpiew. Zajecia artystyczne. Poradnik metodyczno-repertuarowy
Mac Edukacja, Kielce 2010

Poradnik metodyczno-repertuarowy przeznaczony jest dla nauczycieli muzyki. Stanowi kompendium wiedzy potrzebnej do rozpoczęcia bądź kontynuowania pracy z zespołem chóralnym. Składa się z podstawy programowej – zajęć artystycznych, III etap edukacyjny (przedmiot uzupełniający), autorskiego programu nauczania, wskazówek dyrygenckich  z propozycją ćwiczeń rozśpiewujących oraz dodatku repertuarowego, który stanowi uzupełnienie literatury muzycznej zaproponowanej w śpiewniku. 

Okładka książki

Joanna Sztejbis-Zdyb,  Łaczy nas śpiew. Zajecia artystyczne . Śpiewnik dla ucznia Gimnazjum
Mac Edukacja, Kielce 2010, ss.127.

Niniejszy podręcznik jest zbiorem pieśni i piosenek, przygotowany z myślą o repertuarze szkolnym chórów oraz zespołów wokalnych. Publikacja zawiera bogaty wybór utworów podzielonych na bloki tematyczne. W każdym bloku znajdują się pieśni o zróżnicowanym stopniu trudności, opracowane w układzie jedno- dwu- i trzygłosowym, na chór a cappella lub chór z towarzyszeniem fortepianu. Dobór utworów uwzględnia kalendarz imprez szkolnych i środowiskowych. Integralną częścią podręcznika jest „Vademecum chórzysty” zawierające informacje dotyczące tradycji polskiego ruchu śpiewaczego, słowniczek terminów muzycznych, podstawowe wiadomości związane z funkcjonowaniem aparatu głosowego i jego higieną, jak również ujęte w propedeutycznym kształcie treści, odnoszące się do najistotniejszych elementów pracy chóralnej.  

Okładka książki

Studia Artystyczne Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach, tom 5,
red. Maria Kaczmarkiewicz.

Art Studies of the Jan Kochanowski University of Humanities and Natural Sciences. Vol. 5,  
Edited by Maria Kaczmarkiewicz

Wydawnictwo Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego, Kielce 2008. ISSN 1899-8879, s. 308

Książka zatytułowana Edukacja muzyczna wobec wyzwań XXI wieku zawiera 30 artykułów naukowych omawiających roblematykę z zakresu kultury i edukacji muzycznej, poglądy kompozytorów XX wieku wobec wychowania muzycznego, rozważania dotyczące wyzwań XXI wieku oraz wybrane zagadnienia odnoszące się do kształcenia muzycznego. Autorstwo artykułów powierzono 32 pracownikom naukowym uczelni, w tym 13 z Ukrainy, 2 z Czech. Problematyka badawcza zawarta w autorskich opracowaniach opublikowanych w języku polskim, ukraińskim, rosyjskim i czeskim porusza wiele aktualnych zagadnień dotyczących współczesnych problemów  wychowania i edukacji muzycznej,  literatury muzycznej, twórczości kompozytorów i form nauczania muzyki w różnych państwach.

Kontakt

Moderator strony:
tel: 41 349 66 67
E-mail:damian.szabra@ujk.edu.pl

Dziekanat
41 349 66 66
41 349 66 84
41 349 66 86

Kilka słów o UJK

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach jest jednym z 16 uniwersytetów państwowych w Polsce, jedynym w województwie świętokrzyskim.

Oferuje kształcenie na poziomie studiów licencjackich, magisterskich, doktoranckich i podyplomowych.